Altın Kaplama Nedir? Altın Kaplama Nasıl Yapılır?

Altın Kaplama Nedir?

Altın kaplama; takıları dış etkilerden korumaya yardımcı olur ve takının kararmasını engeller. Küpe, bileklik, yüzük, kolye, zincir gibi erkek ve kadın takılarında kullanılan altın kaplamalar; 8, 14 ve 22 ayarlar için yapılmaktadır.

Altın kaplama, daha ekonomik takılar için tercih edilir ve daha uygun fiyatları vardır. Değeri altın gibi yüksek değildir bu nedenle de altın görünümüne daha uygun fiyatlarla ulaşmayı sağlar. Böylece takılar hem altın gibi gösterişli görünür hem de maliyeti daha ucuz olur.

Altın Kaplama Takıların Özellikleri Nelerdir?

Takılara şık bir görünüm veren altın kaplama için birçok yöntem bulunur. En çok kullanılan altın kaplama yöntemi; suya batırmadır. Lehim veya kaynak yardımıyla takının üzerine altın sürülmesiyle gerçekleştirilen dolgu tekniği de sıklıkla tercih edilen bir altın kaplama yöntemidir. İnce bir tabaka altın kullanılması ile yapılan rulolama yönteminde takılar, sabit ince bir tabaka ile kaplanmaktadır. Bu teknik diğer tekniklere göre daha uygun maliyetlidir ve bu yüzden de daha çok tercih edilir.

Altın Kaplama Nasıl Anlaşılır?

Takının altın mı yoksa altın kaplama mı olduğu ilk bakışta anlaşılamayabilir. Kuyumcular tarafından da kullanılan nitrit asit yöntemi, birçok bayan tarafından da kullanılır. Bu yöntem takının altın mı yoksa altın kaplama mı olduğunun anlaşılmasına yardımcı olur: Takının üzerine bir veya birkaç damla nitrit asit damlatılır. Eğer takıda bir renk değişimi yaşanıyorsa altın değil, altın kaplamadır.

Altın Kaplama Kararır mı?

Altın kaplama takılar, uygun koşullarda kullanılır ve saklanırsa uzun süre kararma yapmaz ve uzun süre kararmadan kullanılabilir.

Altın Kaplama Nasıl Parlatılır?

Altın, gümüş gibi altın kaplama takılar da zaman içerisinde kararabilir ve parlaklığını kaybedebilir. Takıların ilk zamanındaki parlaklığını kazandırmanın birçok yolu vardır. Bunlardan biri deterjanlı sudur. Öncelikle bir kabın içerisine su koyup kaynatılır. Su kaynamaya başladığında içine bulaşık deterjanı döküp karıştırılır. Ardından takılar bu karışımın içerisine bırakılır.

Biraz beklettikten sonra ovalayarak durulanır. Bir diğer parlatma yöntemi de beyaz sabun ve amonyaktır. Bir litre suyun içerisine bir fincan rendelenmiş beyaz sabun ve bir fincan amonyak eklenir. Altın kaplama takılar bu karışımın içine konur ve 45 dakika boyunca bekletilir. Süre dolunca su ile durulanır ve bir bez yardımıyla durulanır. 

Altın Kaplama Renk Atar mı?

Yüksek kaplama teknolojileri sayesinde takılara birebir altın rengi verilebilmektedir ve altın kaplama takılar; uzun süre rengini koruyarak ilk günkü görünümünde kalır. Üstelik altın kaplamanın hangi ayarda yapıldığı da fark etmez. Bu yüzden hem maliyetinden hem de görünümden dolayı altın kaplamalı takılar, altın yerine sıklıkla tercih edilir.

Altın Kaplama Bozdurulur mu?

Altın kaplama takılarda bulunan altın miktarı çok az olduğu için bu takılar bozdurulmaz.

Yorum yap