Altın Nasıl Parlatılır? Altın Parlatma Yöntemleri Nelerdir?

Altın Nasıl Parlatılır?

Altın takıların her zaman ilk günkü gibi parıldaması mümkündür. Kolye, küpe, yüzük, bileklik, alyans gibi her türlü altın aksesuar; zamanla kirlenebilir, yağlanabilir ve kararabilir. Evde bulunan diş macunu, sirke, karbonat, limon suyu gibi malzemeler kullanılarak değerli takılar kolaylıkla temizlenebilir ve pratik sonuçlar elde edilebilir. 

Altın Parlatma Yöntemleri Nelerdir?

Gerekli malzemeleri, düzenli aralıklarla altın takılara uygulayarak altın parlatma işlemi gerçekleştirilebilir.

 

            Karbonat ve Sirkeli Su ile Altın Parlatma

Bir kabın içerisinde 2 yemek kaşığı sirke, bir miktar su ve 2 yemek kaşığı karbonat karıştırılır. Diş fırçası bu karışıma batırılır ve altın takılar hafifçe ovulur. Takılar, ılık su ile durulanır ve bir bezle kurulanır.

 

            Diş Macunu ile Altın Parlatma

Diş macunu yöntemi, altın takıları parlatmak için sıkça kullanılır. Yumuşak kıllı bir diş fırçasına, az miktar diş macunu sıkılır. Ardından diş fırçası yardımıyla altın takılar fırçalanır. Ilık su ile durulandıktan ve bezle kurulandıktan sonra parlatma işlemi bitirilir.

 

            Amonyak ile Altın Parlatma

Amonyak, altın parlatma yöntemleri arasından oldukça etkili bir yöntemdir. Az bir miktar amonyak, su ile karıştırılır. Altın takılar, bu karışımın olduğu kabın içerisinde 2-3 dakika bekletilir. Zaman dolduktan sonra takılar, ılık su ile durulanır ve bir bez ile kurulanır.

 

            Bulaşık Deterjanı ile Altın Parlatma

Bir kabın içerisinde ılık su ve birkaç damla bulaşık deterjanı karıştırılır. Altın takılar bu kabın içerisine koyulur ve en az 15 dakika boyunca beklenir. Ardından takılar, yumuşak kıllı bir diş fırçası ile ovulur, ılık su ile durulanır ve bir bez yardımıyla kurulanır.

 

            Tuz ile Altın Parlatma

 Tuz ile altın parlatma yöntemini uygulayabilmek için tuza, alüminyum folyoya, bir kaba ve suya ihtiyaç vardır. Öncelikle bir kabın içi, alüminyum folyo ile sarılır. Ardından bu kabın içerisine su ve iki yemek kaşığı tuz eklenir. Takılar kabın içerisine, kap ise ocağa yerleştirilir. Su kaynar seviyeye geldiğinde 4-5 dakika beklenir ve ocağın altı kapatılır. Takılar ılık su ile durulanır ve bez ile kurulanır.

 

            Limon ile Altın Parlatma

 Limonun asidik yapısı, altın takıları parlatmada oldukça etki gösterir. Bir kabın içerisinde 2 yemek kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı tuz ve su karıştırılır. Altın takılar, bu karışımın içerisine koyulur. 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanır ve bez ile kurulanır.

 

            Beyaz Sabun ile Altın Parlatma

Bu yöntemde beyaz sabunun parlatma etkisi, amonyağın gücü ile birleştirilir. Bir litre suyun içine beyaz sabun rendeleri atılır. Bu karışımın içerisine bir fincan amonyak eklenir ve takılar, yaklaşık 30 dakika boyunca bu karışımın içerisinde bekletilir. Ardından takılar, ılık su ile durulanır ve bez ile kurulanır.

 

Altın Parlatılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 Yukarıda bahsedilen altın parlatma yöntemleri uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey; doğru ölçülerin kullanılmasıdır. Çünkü ölçülerin doğru kullanılmaması altın takıların zarar görmesine veya renk değişimleri yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca birçok yöntemde kullanılan diş fırçasının yumuşak kıllı olması da çok önemlidir. Sert fırçalar altın takılara zarar verebilir. 

Yorum yap