Gümüş Nasıl Bir Maddedir ve Nasıl Yapılır?

Gümüş, çok eski zamanlardan beri insanlık tarafından değerli görülen bir maden olmuştur. Altın ve bakırdan sonra keşfedilse de önemini günümüze kadar korumuştur. Bu maden doğada nasıl bulunur diye soracak olursanız, az miktarda ve oldukça derinlerde yer alır. Beyaz ve parlak yapısı ile bilinen gümüş madeninin tarihçesine baktığımızda milattan önce 3000’li yıllara kadar uzandığını görürüz. İlk önce Mısırlılar sonra da Çinliler ve Persliler tarafından kullanılmıştır. Milattan önce 700’lü yıllara gelindiğinde ise gümüş, Lidyalılar tarafından para olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüze geldiğimizde ise gümüşün birçok alanda kullanıldığını görürüz.

Gümüş Nasıl Oluşur, Nasıl Çıkarılır ve Nasıl Elde Edilir?

Gümüş geçmişten bugüne birçok farklı yöntemle cevherlerinden ayrılmıştır. Bu yöntemlerden en eski ve oldukça yaygın olanı, kurşunla karıştırma yöntemidir. Bu yöntemde gümüş, kurşun ile bir fırında eritilir ve gümüş-kurşun karışımının elde edilmesi sağlanır. Böylece saf gümüş yapımı gerçekleştirilir. Başka bir yöntem de amalgama metodu olarak adlandırılan yöntemdir. İlk olarak gümüş cevheri çamur haline getirilir ve tuz ile cıvayla karıştırılarak gümüşün oluşması sağlanır.

Gümüş Nasıl Meydana Gelir ve Nasıl Yerlerde Bulunur?

gümüş nasıl çıkarılır

Gümüş, genellikle altın ile aynı yerlerde bulunan bir maddedir. Aynı zamanda kurşun, çinko, kalay, bakır gibi maddelerle de sıklıkla aynı yerlerde bulunur. Bu değerli maden; magmatik kayaçlarda, kalkerlerde, kil taşlarında, toprakta, bitkilerde, tatlı suda ve hatta denizlerde bulunur. Gümüşün en fazla bulunduğu alanlara baktığımızda volkanik patlamaların yaşandığı yerler olduğunu görürüz. Dünyada Kuzey ve Güney Amerika’nın batı kıyıları, gümüş üretiminin yaklaşık olarak %60’ını karşılar. Türkiye’deki gümüş üretimine baktığımızda ise Kütahya Gümüşköy ön plana çıkar.

Gümüş Nasıl Bir Maddedir?

Parlak, beyaz renkte olan değerli bir maden olan gümüş; doğada ender olarak bulunur. Altına göre daha sert, bakıra göre ise daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Bütün metaller göz önüne alındığında gümüşün en beyaz metal olduğunu görürüz. Bu nedenle de eşsiz bir yansıtıcı yüzeye sahiptir. Özellikleri arasında yumuşak bir yapıya sahip olması bulunan gümüş elementi, genellikle bakır ile karıştırılarak kullanılır ve yine yumuşak yapısı sayesinde kuyumculuk sektöründe oldukça yaygın bir kullanımı bulunur.

Gümüş Nasıl Üretilir ve Nasıl İşlenir?

Geleneksel ve teknolojik birçok yöntemle işlenen gümüş madeni; bilezik, yüzük, kolye, küpe, kemer, ev dekorasyon ürünleri, vb. şeklinde karşınıza çıkar. Özellikle Türkiye’de el sanatı olarak kabul edilen telkari ve savat olarak adlandırılan gümüş işlemeciliğinin, günümüzde teknolojik imkânlarla da işlendiği görülür.

Gümüş Türleri Nelerdir?

gümüş nasıl çıkarılır ve nasıl yapılır

Mücevher sektörüne baktığımızda iki gümüş türü ön plana çıkar: som gümüş ve saf gümüş. Belirli ölçülerde diğer metallerle karıştırılan som gümüşün en az %92,5 gümüş içermesi beklenir. Geri kalan %7,5’inde ise çinko, bakır, platin ve bor gibi metaller bulunur. Bu gümüş türü sektörde 925 ayar gümüş olarak adlandırılır. Saf gümüş türü ise sektörde daha az kullanılır. Bu türün özelliği; %99,9 saf gümüş içermesidir.

Gümüş Rengi Nasıl Oluşur?

Gümüş madeni doğal halinde beyaz ve parlak bir renge sahiptir. Mücevher sektöründe de genellikle doğal renginin kullanımı tercih edilir. Bazı takılarda gümüşün rose rengi ile kaplandığı da görülür.

Yorum yap