Zirkon Taşı Nedir? Zirkon Taşı Nasıl Anlaşılır?

Zirkon Taşı Nedir?


Takı tasarımında doğallık arayanların tercihlerinden biri; zirkon taşıdır. Tasarımlara hem şıklık hem doğallık katan bu taş, dünyanın birçok yerinden çıkartılır. Bu taşın zihni ve hafızayı güçlendirme, hastalıkları iyileştirme gibi faydaları vardır. Ayrıca zirkon taşının, kullanan kişilere şans ve başarı getirdiğine inanılır.

 

Zirkon Taşının Özellikleri Nelerdir?

Kolye, küpe, bileklik, yüzük gibi birçok kadın ve erkek takılarında sıklıkla tercih edilen zirkon taşı; oldukça parlak yapısıyla bilinir. Isıya da dayanıklı olan bu doğal taşın ciltle teması faydalıdır. Şeffaf, sarı, kahverengi, kırmızı, yeşil ve mavi renkleri bulunan zirkon taşı; pırlantaya da benzetilir. Fakat pırlantaya göre daha yumuşak bir yapısı vardır. Parlak yapısıyla dikkatleri çeker. Bu taşın tasarımlarda sıklıkla altın ve gümüş de kullanılır.

 

Zirkon Taşı Nasıl Anlaşılır?

Bir taşın zirkon taşı olup olmadığını anlamak kolay değildir. Zirkon taşı benzerliği nedeniyle özellikle pırlanta ve elmas ile sıklıkla karıştırılır. Pırlantaya göre daha uygun bir fiyata sahip olan zirkon taşı; pırlanta imitasyonu olan takılarda tercih edilir.


Zirkon Taşı Nerede Bulunur?

Dünyada oldukça yaygın olan zirkon taşı; Türkiye’nin yanı sıra Avustralya, Şili, Hindistan gibi birçok ülkede de bulunur.

 

Zirkon Taşı Neye İyi Gelir?

Zirkon taşının birçok faydası bulunur. Sindirim sistemine, üst solunum yollarına, ülser tedavisine, vücudu zinde tutmaya, pozitif enerjiye, rahat bir uykuya, kişiye rahatlık ve huzur vermeye, sakinleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca bu taşın, kilo alamayan ve iştah sorunu yaşayan kişilerin iştahını açmayı destekler. Tüm bu faydalardan yararlanabilmek için zirkon taşın cilde temas etmesi gerekir.


Zirkon Taşı Ne İşe Yarar?

Takı tasarımında ve endüstriyel tasarımda sıklıkla kullanılan zirkon taşı; özellikle bayanlara hem şık bir görünüm katar hem de doğal faydalar sunar.


Zirkon Taşı Nasıl Parlatılır?

Kaba bir miktar sıcak su doldurulur ve birkaç damla bulaşık deterjanı eklenir. Daha sonrasında zirkon taşlı takılar bu kabın içerisine konur ve 3-5 dakika bekletilir. Takılar kabın içerisindeyken yumuşak bir fırça ile fırçalanır. Son olarak bol su ile iyice durulanır.


Zirkon Taşı Kararır Mı?

Zirkon taşı, kararmaya karşı dayanıklı bir taştır. Doğru kullanım ve bakımla uzun süreler kararma yaşamadan kullanılabilir.


Zirkon Taşı Paslanır Mı?

Dayanıklı bir taş olan zirkon taşı paslanmaya karşı dayanıklıdır.


Zirkon Taşı Pahalı Mı?

Zirkon taşı, pırlantaya benzer bir görünüme sahiptir fakat ona göre çok daha uygun bir fiyata sahiptir.


Zirkon Taşı Renk Değiştirir Mi?

Doğru bakım ve kullanım ile zirkon taşının renk değiştirmesi, renginin solması uzun süre engellenebilir.Zirkon Taşının Renkleri Nedir?Genellikle şeffaf bir renge sahip olan zirkon taşı; gri, pembe, kırmızı, mavi, sarı, turuncu, kahverengi ve yeşil renklerinde de olabilir.

Yorum yap