Altının Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde takılarda en çok kullanılan değerli metal olan altın, takılarda ışıltısıyla ve zarafetiyle herkesin kolayca favorisi olur. Özellikle de 14 ayar altın kaplama takı tasarımları oldukça popülerdir. Bunlar günlük hayatta şık ve etkileyici takı seçenekleri olarak tercih edilebilir. Ancak altın gerçekten altın ise şık ve etkileyici olacaktır. Peki, altın takı alırken altının gerçek olup olmadığını anlayabiliyor musunuz?

Orijinal altın takılar zenginliği ve prestiji gösteren benzersiz bir ışıltıya sahiptirler. Çağlar boyunca altının kraliyetlerin sembolü olmasını nedeni de ölümsüz ve zenginliği yansıtmasıdır. Gerçek altına ilk baktığınız anda bunları anlamayabilirsiniz. Ama merak etmeyin altının gerçek olup olmadığını anlamanın bazı yolları var. Evinizde yapabileceğiniz birkaç küçük test ile altın takılarınızın sahte mi yoksa gerçek mi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yazımızın devamında altın takılarınızın orijinal altın olup olmadığını anlamanın yollarını keşfedebilirsiniz. 

Sahte Altın ve Gerçek Altın Arasındaki Fark Nedir?

Parlayan her şeyin altın olmadığına dair sıkça kullanılan da bir söz vardır. Özellikle de günümüzde sahte altını gerçek gibi göstermenin birçok yolu varken bu sözün anlamı daha da değer kazanır. Sahte altın en yaygın olarak başka bir metalin 24 ayar altınla kaplanmasıyla elde edilir. Bu yöntem tüm metalin altın olduğu yanılsamasını yaratır. Yani sadece yüzeydeki ince bir katman altındır. Geri kalan ise değersiz metaldir. 

Aslında altın olamayacak kadar sert ve hafif olan sahte altının bazı özellikleri vardır.

 • Sahte altın genellikle gerçek altından daha parlak olur.
 • Sahte altın farklı ışıklarda parlaklık ve renk değiştirir.
 • Gerçek altın hiçbir farklı ışık altında değişmez.
 • Sahte altın çok daha hafif olur.
 • Gerçek altın bükülmez, kırılmaz ve parlaklığını kaybetmez.

Gerçek ve sahte altını birbirinden ayırmanın bazı yolları olduğunu söylemiştik. Altın ve diğer metaller farklı ortam koşullarında farklı etkileşimler sunar. Bazı testler yaparak altının gerçek olup olmadığı anlaşılabilir. Altın kaplama bilezik gibi altınla kaplanmış takılar için de orijinal altın ve sahte altın tespiti kolaylıkla yapılabilinir.

Sahte Altını Anlamanın Yolları Nelerdir?

Sahte altın belli koşullarda belli değişimlerle kendini belli eder. 14 ayar altın kaplama yüzük gibi takılarınız için de bu durum geçerlidir. Üstteki altın kaplaması orijinal altınsa testlerden başarıyla çıkacaktır. Altının sahte olup olmadığını anlamak için uygulanabilecek yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Cilt Testi
 • Altın takınızı avucunuzun içinde birkaç dakika tutarak etkileşimi izleyebilirsiniz. Sahte altın elinizdeki terle reaksiyona girerek cildinizde mavimsi-yeşilimsi bir renk oluşturur. Eğer altın kaplama bileziğiniz bileğinizde bu tür renkler bırakıyorsa gerçek altın kaplama değildir.

 • Makyaj Testi
 • Sıvı fondöten ve pudra ile cildinize makyaj yaparak altın testini deneyebilirsiniz. Sıvı fondöten ve pudrayı sürdüğünüz yere altın takınızı hafifçe bastırın. Cilde değen altın, siyah bir iz bırakırsa, altın gerçek demektir.

 • Mıknatıs Testi
 • Altın takınızın yanına bir mıknatıs koyarak bu testi yapabilirsiniz. Altın manyetik olmadığından mıknatısın takıyı çekmemesi gerekir. Ancak bazı başka metaller de manyetik olmayabilir. O nedenle bu testin başka testlerle birlikte yapılması daha iyi sonuç verir.

 • Şamandıra Testi 
 • Altın takılarınızı bir kaptaki suya koyarak orijinalliği değerlendirebilirsiniz. Altın yoğun bir metaldir. Su üzerinde yüzmez. Takınız suda yüzmüyorsa gerçek altın olması muhtemeldir. Ancak altın kaplama gümüş pırlanta bilezik gibi alaşımlı takılarda bu test geçerli değildir.

 • Sirke Testi
 • Sirkeyi altın takınıza dökerseniz ve takıda renk değişimleri olursa gerçek değil demektir. Sirke testi basit bir testtir ama altın kaplama gümüş bilezik gibi birden fazla değerli metal içeren modeller için uygun değildir.

  Bu testler altın takılar için geçerlidir. Ve çok daha fazla test seçeneği de vardır. Asit testi gibi testler evde uygulanmaya uygun olmayan testlerdir. Altın kaplama pırlanta bilezik gibi birden fazla değerli maddenin bir arada olduğu takılar için bu testler geçerli olmayabilir. 

  Altın kaplama takılar için de bu testler yapılabilir ancak alttaki madde testlerinin de yapılması daha doğru olur. Altın kaplama gümüş bir takıda gümüş olacağından gümüşün tepkimeleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

  Gerçek Altın Takıları Nasıl Alabilirim?

  Orijinal altın takılar güvenilir, sertifikalı markadan alınması gerekir. Bilinmeyen yerlerden altın takı almak risk almak demektir. Riske girmeden güvenilir şekilde gerçek altın takı almak için markamızın altın takı tasarımlarını tercih edebilirsiniz. Sizlere sunduğumuz koleksiyonlarımız içerisinde yer alan altın yüzük, kolye veya bilezik modellerimizi güvenle satın alabilirsiniz.

  14 ayar altın kaplama bilezik tarzı günlük hayatta şık takı olarak kullanabileceğiniz modellerde altın kaplamasının ayarı da çok önemlidir. Sertifikalı ve kaliteli altın takı modellerimizi güvenilir marka garantisiyle sitemizden satın alabilirsiniz. Rúnda Community’ye katılarak yeni koleksiyonlarımızdan haberdar olabilir ve orijinal değerli takıları indirimli fiyatlarla alma şansını yakalayabilirsiniz.

  Runda Jewellery ile Gerçek Altın Takıları Keşfedin

  Gerçek altın orijinalliğini, garantili olarak yaşamanızı sağlayacak marka güvencesini Runda Jewellery dünyasında bulursunuz. Özgün, sanatsal, modern ve çok şık altın takı tasarımlarımızda gerçek altın garantisine her zaman güvenebilirsiniz.

  Altın takı alırken riske girmeden güvenilir marka garantisini bizimle yaşama imkanınız vardır. Doğadan ve özgürlükten ilham alan altın takı koleksiyonlarımızı keşfederek markamızın ayrıcalıklı olanaklarından her alışverişinizde yararlanırsınız. 

  Gerçek altın takıları mükemmel tasarım farkıyla markamızın modelleri arasında bulabilir, beğendiğiniz altın takı modellerlini sertifika ve kaliteli marka vizyonu güvencesiyle satın alırsınız. Runda Jewellery ailesine katılarak, zengin altın stilinin modern yorumlarını gerçek altın güvencesiyle keşfedebilirsiniz.

  Yorum yap