Altın Nasıl Yapılır? Altın Nasıl Oluşur?

Altın Nasıl Yapılır?

Altın değerini yıllardır korumaktadır ve insanlık tarihinin ilk dönemlerinden bugüne kadar da sürekli değerli görülmüştür. İnsanlar tarafından hem takı olarak hem birikim olarak tercih edilmiştir. Peki doğada parlak sarı renkte bulunan bu değerli maden nasıl meydana gelir? Bu değerli maden; magma adlı erimiş kayaların, katı kayalar içerisinde katmanlaşması ile meydana gelir.

Magma içerisindeki sıvı halde bulunan altın, depremler ve diğer jeolojik hareketler sonucunda açığa çıkan basınç sayesinde sıvı altınlar, kayaların içerisine dolar. Ayrıca rüzgâr, su gibi doğal etkenlerle de dere yataklarında altınların ortaya çıkmasına neden olur.

Günümüzde altın nasıl yerlerde bulunuyor diye sorarsak da cevabımız kayaların içleri, kayaçlar, akarsu yatakları, volkanik kayalar ve dere yatakları oluyor. Yeryüzündeki altının çoğu ise kayaçlar arasındaki altın yataklarında bulunuyor.

Altın Nasıl Çıkarılır?

Tarih boyunca en değerli elementlerden biri olarak kabul edilen altını, bulmak kadar çıkarmak da oldukça zordur. Gelişen teknoloji sayesinde altın çıkarma süreci için her geçen gün yenilikler meydana gelmektedir ve süreç gün geçtikçe daha fazla kolaylaşıp hızlanmaktadır.

Peki değerli altın madenine nasıl ulaşılır? Altın madeni olarak adlandırılan topraklarda yapılan kazılar ya da kayaların parçalanması ile altına ulaşılır. Ulaşılan altınlar nasıl topraktan ayrılır dersek, yapılan eleme süreci ile altın, toprak ve kaya parçalarından ayrıştırılır. Bunun için de yerin derinliklerine inerek altın ocakları kurulur.

Altın Nasıl İşlenir?

Altın çıkarıldıktan sonra karbon ve siyanür gibi kimyasal işlemlerden geçirilmesi saflaşmasını sağlar. Özellikle kayaçlar üzerinde bulunan ince yapılı altınların saflaştırılmasında da siyanür tercih edilir.

Altın Eritme Nasıl Yapılır?

Altın eritme işleminde güçlü bir ısıya gerek duyulur. Bu nedenle de bu işlem, demirhanelerde ya da ocaklarda yapılır. Eritme işlemi ile altına yeni şekiller verilebilir.

Sarı Altın Nasıl Yapılır?

Altının doğada bulunan saf hali; sarı renktir. Bu yüzden bu renge kavuşmak için hiçbir karışıma gerek olmaz. Altın ile yapılan takılar, doğalında sarı renkli olurlar.

Beyaz Altın Nasıl Yapılır?

Altının beyaz renkte olabilmesi için altını, nikel ve platin karışımı ile buluşturmak gerekir. Bu buluşma sonrasında hafif kirli beyaz, gri renkli bir altına ulaşılır. Daha parlak beyaz bir görünüme sahip olabilmek için son olarak radyum kaplama yapılır.

Pembe Altın Nasıl Yapılır?

Altının bakır ile karıştırılması sonucunda altına pembe tonları kazandırılır. Bu altın, rose altın olarak da adlandırılır.

Rengine Göre Altınların Arasındaki Farklar Nelerdir?

Altın doğal halinde sarı bir renge sahiptir. Diğer renklerdeki altınlar belli bir karışım ile buluştuktan sonra bu renklere kavuşurlar. Bu nedenle sarı altın haricinde diğer renkteki altınların rengi, zamanla değişebilir ve ekstra bakıma ihtiyaç duyabilir.

Yorumlar 8

] Uutome nwm.utwf.rundajewelry.com.prp.te http://slkjfdf.net/

ihtunipud Haziran 07, 2021

] Enzudipo bko.jdwk.rundajewelry.com.wgt.tt http://slkjfdf.net/

eyozxosaaqs Haziran 07, 2021

] Iboywiha spq.pxso.rundajewelry.com.nwv.pm http://slkjfdf.net/

aluxebuasiwu Haziran 07, 2021

] Idayera yzw.mqxv.rundajewelry.com.bnb.zu http://slkjfdf.net/

exacicuom Haziran 07, 2021

] Olayag swx.mhbo.rundajewelry.com.qqn.qi http://slkjfdf.net/

ugojuxatotaq Haziran 07, 2021

] Itapnafuk nda.pymo.rundajewelry.com.fhc.qd http://slkjfdf.net/

acewifeb Haziran 07, 2021

] Olodesa rxn.bwny.rundajewelry.com.ugc.rw http://slkjfdf.net/

qezmubifaloz Haziran 07, 2021

] Oxofizif yme.bunc.rundajewelry.com.mis.vn http://slkjfdf.net/

cupokeketo Haziran 07, 2021

Yorum yap